TOP

Ainos Neptün Dalış Merkezi

SIKÇA SORULAN SORULAR

ALETLİ DALIŞI ÖĞRENMEK KOLAY MI?

Aletli dalışı öğrenmek zor değildir, ancak her yeni öğrenilen aktivitede olduğu gibi, yeni bilgi, beceri, prosedür ve teknikler konusunda uzmanlaşma gereklidir. Eğitim süreci, tamamı ile kişinin bu konularda uzmanlaşmasını temel alır ve zamana değil, bireysel performansa bağlı olarak şekillenir. Tüm eğitim programları, bilgi birikiminizi yapılandıracağınız teorik çalışmalar, ilk pratiklerinizi yapacağınız sığ su eğitimleri ve eğitmeninizin gözetiminde öğrendiğiniz becerileri pekiştireceğiniz açık deniz dalışlarının paralel yürütüldüğü bir yapıda ilerler. İlk bakışta öğrenecek çok şey varmış gibi gelse de, keyifli bir öğrenme sürecinde harcayacağınız az bir efor ve zamanın sonunda, aletli dalış konusunda yeterli ve emniyetli bir dalıcı olmanız oldukça kolaydır.

ALETLİ DALIŞI ÖĞRENMEK NE KADAR ZAMAN ALIR?

Dalış merkezimizde TSSF/CMAS, PADI ve PROTEC eğitim sistemlerinin programları yürütülmektedir. Başlangıç seviyesi eğitim programları için ihtiyaç duyulan toplam kurs süresi 20-30 saat aralığındadır. Başka bir deyişle PADI başlangıç seviyesi olan Open Water Diver eğitimi minimum 4 tam gün, TSSF/CMAS ve PROTEC başlangıç seviyeleri olan 1 Yıldız Dalıcı eğitimi 2 tam gün sürmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki; eğitim süreci, tamamı ile kişinin belirli konularda uzmanlaşmasını temel alır ve zamana değil, bireysel performansa bağlı olarak şekillenir. Tüm eğitim programları ile ilgili, öngörülen minimum süreleri fiyat listemizden öğrenebilirsiniz.

DALIŞ EĞİTİMİ ALMAK İSTEDİĞİME EMİN DEĞİLİM, DENEME ŞANSIM VAR MI?

Elbette. Deneme dalışı adı verilen, yarım gün süren, birebir eğitmen eşliğinde ve maksimum 5 metre derinlikte gerçekleştireceğiniz bir programa katılıp, kesin kararınızı verebilirsiniz.

ALETLİ DALIŞI ÖĞRENMEK VE BİR DALICI OLMAK NASILDIR?

Aletli dalış size, günlük hayatın kaygılarından kaçma ve rahatlama şansı tanıyan, eğlenceli, emniyetli ve daha önce tecrübe etmediğiniz, yeni bir dünyanın kapılarını açan benzersiz bir aktivitedir. Özel ilgi alanlarınıza yönelip uzmanlaşabileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz ve hatta yeni bir kariyer planı oluşturabileceğiniz imkanları sağlamanın yanında, yeni insanlarla tanışma, tecrübelerinizi paylaşma ve yeni çevreler edinme imkanı sunan, sosyal bir aktivite ve bir yaşam tarzıdır.

ALETLİ DALIŞI ÖĞRENMEK VEYA YAPMAK PAHALI MIDIR?

Bir çok diğer aktivitede olduğu gibi aletli dalışta da maliyet unsuru oldukça önemlidir. Pahalılık göreceli bir kavramdır ve aletli dalış yapmak için harcayacağınız miktar nerede yaşadığınıza, nasıl bir eğitim almak istediğinize, kendinize ait dalış ekipmanları edinmek isteyip istemediğinize ve bu ekipmanların hangi tip ve kalitede olacağına göre değişmektedir. Ayrıca dalış haricindeki ulaşım, konaklama ve gıda harcamalarınızın ne boyutta olacağı da önem taşımaktadır. Dalışlar ve eğitim programları ile ilgili detaylı fiyat bilgisi almak için lütfen fiyat listemize bakınız. Ulaşım ve konaklama gibi konularda ofisimizle kontak kurarak detaylı bilgi ve destek alabilirsiniz.

ALETLİ DALIŞ EMNİYETLİ MİDİR?

Modern dalış eğitimi onlarca yıl boyunca edinilmiş bilgi ve deneyimler ile şekillenmiş ve uluslararası kurul ve organizasyonlar tarafından kabul görmüş eğitim sistemleri ile emniyetli dalıcılar yetiştirmeyi sağlayan metod ve teknikler kullanır. Bu nedenle aletli dalış deneyimlebileceğiniz en emniyetli rekreasyonel aktivitelerden biridir. “Emniyet”in devamlılığı, organizasyonun her aşamasında kurallara uyulmasıyla ve gerek dalış profesyonelleri gerekse dalıcıların bu konuda yüksek bir bilince sahip olması ile mümkün olacaktır.

ACİL BİR DURUMDA NE OLUR?

Tüm dalış merkezleri, aktiviteyi gerçekleştirdikleri süreçte ilk yardım ve acil durum mühadale ekip ve ekipmanlarını hazır bulundurmakla yükümlüdürler. Bununla beraber bir PADI eğitmeni aynı zamanda (zorunlu olarak) bir ilk yardım eğitmenidir. Farklı disiplelerdeki birçok dalış eğitmeni de acil durumlara müdahale konusunda farklı yeterlilik ve uzmanlıklara sahiptirler. Dalış merkezimizde EFR (Emergency First Response) Eğitmeni görev almaktadır. Bununla beraber; dalış eğitimi öncelikle sualtında ortaya çıkabilecek acil durumların ve problemlerin çözüm yollarının öğrenildiği bir süreçtir. Eğitimlerin farklı aşamalarında kişi, kendi kendini kurtarmayı, başka bir dalıcıya yardım etmeyi ve başka bir dalıcıyı kurtarmayı da öğrenir. Dalışta karşılaşılabilecek problemlerin tamamı akılcı ve sakin davranış yapısı, yeterli tecrübe, temkinli planlama ve emniyetli dalış kurallarına uyum ile daha ortaya çıkmadan durdurulabilir.

KENDİ EKİPMANIMA SAHİP OLMALI MIYIM?

Eğitim aşamasında gerek duyacağınız tüm ekipmanlar tarafımızca size sağlanacaktır. Ancak bu ekipmanların size, kendinize ait bir ekipman kadar konfor sağlaması beklenemez. Başlangıç seviyesi eğitimler öncesinde doğru ekipman seçimi yapmak çok kolay değildir. Kendinize uygun ekipmana başlangıç eğitiminiz esnasında veya sonrasında karar verip, eğitmeninizin de yönlendirmesi ve yardımları ile doğru ekipmana sahip olmanız daha doğru bir yoldur. Eğitim aşamasında dahi kendinize ait bir maske, şnorkel ve palet edinmiş olmanız kişisel konforunuz açısından önemlidir. Eğitim sonrasında ise birçok dalıcı kendi ekipmanları direkt olarak edinme yolunu tercih eder.

BİR TÜP İLE SUALTINDA NE KADAR SÜRE KALABİLİRİM?

Öncelikle birçok kişinin bildiğinin aksine; rekreasyonel dalış tüpleri saf oksijen ile değil, basınçlı, kuru, filtre edilmiş hava ile doldurulur. Bir dalış tüpünün ne kadar süre ile yeterli olacağı ise cevabı oldukça değişken bir sorudur. Kişiler farklı solunum ritmine ve tecrübe seviyesine sahip olabilirler ki bunlar hava tüketimini direkt olarak etkileyen faktörlerdir. Bununla beraber en büyük değişken ise derinliktir. Hava tüketiminizin artışı derinlik artışı ile doğru orantılıdır. Kısaca “bir tüp ne kadar derine giderseniz o kadar az süre yeterli olacaktır” demek doğrudur. Bu soru ile ilgili detaylı bilgiyi teorik çalışmalarımız sırasında öğreneceksiniz.

ALETLİ DALIŞA BAŞLAMAK İÇİN GEREKLİ ÖN ŞARTLAR VAR MI?

Öncelikle ülkemizdeki yasalar gereği 14 yaşını doldurmuş olmalısınız. Dünyanın bir çok ülkesinde bu yaş 10’dur. Sağlık durumunuz izin verdiği sürece bir üst sınır yoktur. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun belirttiği üzere; kendi ülkesinde dalış yapma hakkına ve belgesine sahip, farklı ülke vatandaşı bir dalıcı dahi olsanız ülkemiz sınırları içinde 14 yaşını doldurmadan dalış yapmanız mümkün değildir. Bunun haricinde fizisel ve mental olarak dalışa hazır olmanız gerekmektedir. Dalış eğitimi öncesinde genel sağlık durumunuza dair soruların yer aldığı bir sağlık formu doldurursunuz. Bu formda size yöneltilen sorular genel sağlık durumunuz hakkında bizlere bilgi verir. Sağlık formunuzdaki cevaplar zorunlu kılmadığı sürece bir doktor raporuna gerek yoktur. Kurs rezervazyonunuz sonrasında, bu form size ulaştırılacaktır. Ancak sorumluluk sahibi her dalıcıya tavsiye ettiğimiz gibi; bir sualtı hekimine danışıp, dalıcı olabileceğinize dair bir kontrolden geçmenizde fayda vardır.

DENİZ CANLILARINDAN ZARAR GÖRÜR MÜYÜM?

Deniz canlılarından zarar görme ihtimaliniz, onlara zarar verme ihtimalinizden çok çok daha azdır. Köpekbalıkları da dahil hiçbir deniz canlısı sizi potansiyel bir besin olarak algılamaz ve zarar verme eğiliminde de değildir. Sualtı canlılarının neden olduğu yaralanmaların tamamı ya kişinin dikkatsizliği ve kontrolsüz hareketleri nedeni ile ya da herhangi bir canlıyı tehditkar veya tahrik eden davranışı sonucunda, canlının korunma refleksi nedeniyle gerçekleşir. Bu nedenle, günlük hayatımızda da olduğu gibi; doğaya karşı saygılı ve sorumlu davranmalı, görsel şahitlik dışında hiçbir canlı veya yapı ile temas kurmamalı, tüketmemeli, farkında olmalı, deniz yaşamına zararı olacak davranışlardan kaçınmalı, yalnızca misafir olduğumuzu unutmamalıyız.

DALMAK İÇİN İYİ YÜZME BİLMEM GEREKİYOR MU?

Tüm dalıcılar kendilerini denizde konforlu hissedecek kadar yüzme bilmelidir. Ancak suya olan yakınlık ve yatkınlığınız hem eğitim sürecinde hem de sonrasında sizi pozitif yönde etkiyecektir. Bununla beraber, başlangıç seviyesi eğitimlerinde, her katılımcının 200 metre yüzmesi ve 10 dakika su yüzeyinde kalması gerekmektedir.

DALIŞ EĞİTİMİNE NE ZAMAN BAŞLAYABİLİRİM?

Dalış merkezimiz yıl boyunca hizmet vermektedir. Dalış eğitimlerimiz ise kişiye uygun tarihlere göre organize edilebilir. Ancak özellikle yaz aylarında oluşan yoğunluk nedeni ile planladığınız tarihleri en az bir hafta kadar öncesinden ofisimize bildiriniz.

DALIŞ EĞİTİMİNİ NEREDE ALACAĞIM?

Eğitiminizin teorik bölümünü dilerseniz dalış merkezimizin sınıfında, dilerseniz İstanbul'da alabilirsiniz. Sınırlı su ve açık deniz eğitimlerini ise sabah ve öğle dalışlarına katılarak gerçekleştireceksiniz. Dalış merkezimiz ve botumuz arasındaki mesafe yürüme hızı ile 30 saniyedir :)

PADI VE TSSF/CMAS NEDİR?

PADI (Professional Association of Diving Instructors) ve TSSF/CMAS (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu / Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques) farklı eğitim sistemleridir. PADI dünya üzerindeki en popüler ve pazar payı en yüksek eğitim sistemidir (yaklaşık %70). Eğitim sistemi ve materyalleri tüm dünya üzerinde standarttır ve eğitimdeki tek fark dil farkıdır. Standardizasyon ve kalite yönetimi merkez ofisler (PADI America, PADI EMEA, PADI Asia/Pacific v.b.) ve bölge müdürleri tarafından kontrol edilir. PADI, dalış merkezleri ile direkt olarak bağlıdır. Dalış merkezleri PADI’nin temsilcileridirler. Eğitim basamakları Scuba Diver veya Open Water Diver, Advanced Open Water Diver, Emergency First Responder (ilk yardım), Rescue Diver, Divemaster olarak devam edebilir. Divemaster profesyonelliğin ilk adımıdır. Bu aşama sonrasında kişiler birer PADI üyesi olurlar ve isterlerse eğitmenlik seviyeleri ile devam edebilirler. Ancak profesyonel yolda ilerlemek istemeyen dalıcılar farklı yollar izleyerek uzmanlık eğitimleri alabilir, sonrasında da Master Scuba Diver olabilirler.

CMAS ise bir başka eğitim sistemidir. Ülkemizde TSSF bu sistemi benimsemiştir ve eğitimleri CMAS dizgesinde gerçekleştirilir. CMAS sistemi temel standartlar benimsemiş olmasının yanı sıra eğitim sistemi, bazı standartlar ve eğitim materyalleri ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Ülkemizdeki eğitim sisteminde seviyeler; 1 Yıldız Dalıcı, 2 Yıldız Dalıcı ve 3 Yıldız Dalıcı şeklindedir. 3 Dalıcı seviyesi profesyonelliğin başlangıcı olarak adlandırılabilir. Bu seviye sonrasında ise 1,2 ve 3 Yıldız Eğitmenlik seviyeleri vardır. Dalış eğitimi almaya karar vermiş kişi herhangi bir sistemden eğitimini alabilir. Ancak TSSF eğitimi almamış ve bu sistemden belgesi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diğer eğitim sisteminden almış oldukları belgenin yanında, bir de TSSF’den “Dalış İzin Kimliği” almakla yükümlüdürler. Aksi takdirde ülkemiz denizlerinde ve iç sularında dalış yapmaya hakları yoktur. Bu zorunluluk yabancı uyruklu kişiler için geçerli değildir. Yabancı uyruklu kişiler, ülkemiz denizlerinde ve iç sularında herhangi bir ek belge olmadan dalış yapabilirler.

NUMARALI GÖZLÜK/LENS KULLANIYORUM. PROBLEM OLUR MU?

Eğitiminizin neredeyse tamamında yumuşak lenslerinizi konforlu bir biçimde kullanabilirsiniz. Hatta isterseniz dereceli lensleri olan bir dalış maskesi bile satın alabilirsiniz.

DAHA ÖNCE HAVUZDA VEYA DENİZDE DERİNE İNMEK İSTEDİĞİMDE KULAKLARIMDA PROBLEM YAŞADIM, DALIŞ YAPABİLİR MİYİM?

Kişiler önceki havuz ve deniz tecrübelerinde, derinlik arttıkça kulaklarında oluşan sıkışma ve acıdan dolayı, aletli dalışla ilgili endişelere sahiptir. Çoğunlukla bu durum yanlış yorumlanmaktadır. Bu tip problemlerin yaşanmış olmasının sebebi; çoğunlukla kişinin eşitleme yapmayı bilmemesidir. Eşitleme, dalış eğitiminizin başlangıcında öğreneceğiniz ilk şeydir. Sağlıklı bir vücutta eşitleme yapmak oldukça kolaydır. Ancak herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu söz konusu ise dalış yapmaktan kaçınmak gerekmektedir. Benzer sıkıntılar eğitim sürecinin uzamasına veya ileri bir tarihe ertelenmesine sebep olabilir.

DALIŞ YAPARKEN ÜŞÜR MÜYÜM?

Dünya üzerinde çok farklı sıcaklıklara sahip dalış bölgeleri bulunmaktadır. Su sıcaklığı donma noktası ile 30-32 derece arasında değişebilir. Dolayısı ile bazı dalış noktalarında mayo bile yeterliyken, bazı dalış noktalarında koruyucu içlikleri bulunan kuru dalış elbiseleri gereklidir. Kuru dalış elbiselerinin bazı tipleri hariç, elbise imalatında kullanılan malzeme neoprendir. Neopren, kabaca, esnek ve yumuşak bir tip suni kauçuktur. Dalış elbiseleri farklı kalınlıklarda ve kullanım amaçlarında üretilirler. Temelde kullanım amacı ısı izolasyonu sağlaması ve cildi istenmeyen temaslardan korumasıdır. Temelde, dalış yapacağı bölgenin su sıcaklığına göre doğru yapıdaki elbiseyi tercih eden bir dalıcının dalış esnasında üşümemesi amaçlanmaktadır.

PEKİ YA “VURGUN”?

“Vurgun” terimi Dekompresyon Rahatsızlığı’nın halk arasında kullanılan ismidir. Çoğu kişinin bildiğinin aksine, aletli dalışta çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Basitçe, oluşum nedeni; tüpten solunan havadaki azotun, basınç altında vücutta birikmesi ve bu birikimin belirli bir seviyenin üzerine çıkıp, azalan basıncın da etkisi ile vücutta problemlere sebep olmasıdır. Dolayısı ile ne kadar derinlikte ne kadar süre kalındığına ve bulunduğunuz derinlikten yüzeye nasıl çıktığınızla bağıntılı bir olgudur. Her dalışta planlama, derinlik ve süre limitleri belirlenmiş dekompresyon tabloları ve dalış bilgisayarları ile yapılır ve dalışlar dekompresyon riskinden uzak organize edilir. Başka bir deyişle, dekompresyon rahatsızlığının oluşması; ancak kişinin belirli bir derinlikte kalması gereken süreden daha uzun kalması, yüzeye gereken hızdan daha hızlı dönmesi ve acil durumda uygulanacak kurallara uymaması durumunda olasıdır. Bu da sorumluluk sahibi ve emniyetli bir dalıcının davranış yapısından uzat bir tutumdur.

EĞİTİMİMİ TAMAMLAYIP SERTİFİKAMI ALDIKTAN SONRA NE YAPABİLİRİM?

Artık mavi dünyaya giriş için gerekli olan belgeye sahipsiniz ve daha yeni başlıyorsunuz. Uçsuz bucaksız bir dünyanın kapısından girdiniz. Dörtte üçü su ile kaplı bir gezegende ve üç tarafı denizlerle kaplı bir ülkede keşfetmeniz gereken o kadar çok şey var ki… İsterseniz ülkemizdeki sualtı güzelliklerini keşfedin, isterseniz dünyanın farklı bölgelerine seyahatler yaparak farklı denizler, farklı canlılar görüp yeni insanlarla ve kültürlerle tanışın. İsterseniz de ileri seviye eğitimlere devam edin, tecrübenizi arttırın, yeni ilgi alanlarına yönelin ve öğrenmeye devam edin. Hatta belki ileride bir dalış profesyoneli bile olursunuz, kim bilir?


“ DÜNYANIN DÖRTTE ÜÇÜ SU OLDUĞUNA GÖRE KEŞFEDİLECEK BAMBAŞKA BİR DÜNYA VAR ”

- Ender Özgen / Eğitmen